nahlad

Radovi od gipsanih ploča cena

Danas su radovi od gipsanih ploča jedan od najpopularnijih načina za brzu i efikasnu promjenu interijera ili potpune modifikacije zgrade. Međutim, cijena ovih radova može biti iznenađenje za mnoge kupce, jer uključuje ne samo sam materijal, već i niz drugih faktora. U ovom članku ćemo pogledati što sve utječe na cijenu suhozida i kako možete izbjeći neočekivane troškove. Savjetovaćemo vas kako pravilno planirati i dobiti najbolju vrijednost za svoj novac.

Cena za radovi od gipsanih ploča

Prosječna cijena gipskartonskih radova po kvadratnom metru

Izračunaj cenu građevinskih radova

2 632,5 дин./m²

Prosječna cijena Ažurirano 19.09.2024 15:59

Ostale cijene za radovi od gipsanih ploča

Gipsarski radovi Cena 21.10.2024

Cena Prikazana cena je samo za rad (ručni rad) bez materijala. Cena građevisnkih radova je za fizička lica obično konačna. U slučaju da je naručilac pravno lice (firma), je obračun PDV-a na dogovoru sa izvođačem, u zavisnosti od toga, da li je izvođač poreski obveznik.

Količina

Ukupno

Montaža zidova od gipsanih ploča - jednoslojni

2 749,5 дин.

0 дин.

Montaža gipsanih plafona i spuštenih plafona

3 451,5 дин.

0 дин.

Montaža i ugradnja akustične/toplotne izolacije

526,5 дин.

0 дин.

Nanošenje akrila u ćoškove i uglove

175,5 дин.

md

0 дин.

Ostali nedefinisani radovi iz ove oblasti (satnica) Radovi, kod kojih nije moguće odrediti vrednost po jedinici mere (nisu navedeni u cenovniku) računaju se satnicom. U slučaju da radovi nisu standardni, na primer zidanje nestandardnih razmera, krečenje neravnih zidova i sl., cena se računa po satu.

LOCKEDMolimo prijavite se ili se registrujte da vidite ZAKLJUČANE stavke.

sat

LOCKEDMolimo prijavite se ili se registrujte da vidite ZAKLJUČANE stavke.

Radovi od gipsanih ploča a njihove prednosti

Suhozid je praktičan

Drywall je najlakši način za kreiranje particije

Priprema je neophodna

Da biste postigli savršen zid ili plafon, dobro isplanirajte instalaciju

Gipsane ploče smanjuju prostor

Gipsane ploče nisu nosivi element i montiraju se na konstrukciju

Ključni faktori koji utiču na cenu radova od gipsanih ploča

Na cijene radova od gipsanih ploča utiče nekoliko faktora koje treba imati na umu prilikom planiranja preinaka konstrukcije. Prvi i jedan od najvažnijih faktora je obim posla . Za veće projekte, poput velikih renoviranja ili kompletnog uređenja interijera, mogu se postići bolje jedinične cijene, jer mnogi majstori nude popuste na veće narudžbe.

Značajnu ulogu igra i složenost posla . Ako se gipsane ploče koriste za složene strukture kao što su lukovi, sofiti različitih nivoa ili nepravilni oblici zidova, troškovi rada će biti veći u odnosu na jednostavne ravne zidove. Tehnička složenost i potreba za preciznošću zahtijevaju više vremena i stručnosti, što se odražava i na konačnu cijenu.

Drugi važan aspekt je kvaliteta upotrijebljenih materijala . Na tržištu postoji nekoliko vrsta gipsanih ploča - od standardnih, preko vatrootpornih, do specijalnih akustičnih ili vodootpornih ploča. Što je materijal bolji, to je veća cijena. Prilikom odabira materijala treba uzeti u obzir ne samo cijenu, već i njegova svojstva i trajnost u određenim uvjetima.

Izračunaj cenu građevinskih radova

Konačno, lokacija objekta također može značajno utjecati na cijenu. Poslovi u većim gradovima često su skuplji zbog većih troškova transporta, kirija ili veće satnice za zanatlije. Ako se objekat nalazi u udaljenijem području, na cijenu se mogu dodati i troškovi selidbe majstora i transporta materijala.

Zašto su vešti majstori važni

Kvaliteta majstora igra ključnu ulogu u gipskartonskim radovima. Iskustvo i stručnost majstora direktno se odražava na kvalitetu rezultata. Manje iskusni radnici mogu napraviti greške koje naknadno dovode do dodatnih troškova popravke. Stoga je važno ulagati u stručnjake koji imaju uspješno završene projekte i dobre reference.

Osim toga, iskusni majstori mogu vam dati korisne savjete o optimizaciji troškova. Na primjer, oni mogu preporučiti alternativne materijale koji su jeftiniji, ali još uvijek dovoljno kvalitetni za vaš projekat. Oni također mogu identificirati potencijalne probleme u ranoj fazi, štedeći vam novac na dodatnim popravkama ili promjenama projekta.

Kako pravilno planirati budžet za radove od gipsanih ploča

Prilikom planiranja budžeta za radove na suhozidu, važno je imati jasnu predstavu o cjelokupnom obimu posla i zahtjevima za materijalom. Precizan proračun na početku projekta pomoći će vam da izbjegnete neočekivana iznenađenja tokom implementacije. Preporučujemo da počnete sa savjetovanjem sa iskusnim majstorom koji vam može dati realnu procjenu troškova.

Ne ostavljajte planiranje za posljednji trenutak. Pobrinite se da imate dovoljno rezervi u svom budžetu za nepredviđene situacije kao što su povećani materijalni troškovi ili produženi rad. Standardna rezerva treba da iznosi najmanje 10-15% ukupnog budžeta.

Kao dio planiranja, preporučljivo je uzeti u obzir i sezonu tokom koje planirate izvoditi radove. Ljeti cijene mogu biti veće zbog povećane potražnje, dok je u zimskim mjesecima lakše dobiti popuste ili bolje uslove od dobavljača.

Najčešće greške u radu sa gipsanim pločama i kako ih izbjeći

Jedna od najčešćih grešaka je potcjenjivanje složenosti projekta . Mnogi vlasnici kuća ili stanova misle da je suhozid jednostavan materijal koji svako može instalirati. Međutim, istina je upravo suprotno. Nepravilna ugradnja može dovesti do pukotina, deformacija i drugih problema koji zahtijevaju skupe popravke.

Druga greška je odabir neodgovarajućih materijala . Na primjer, korištenje standardnog suhozida u kupaonici može dovesti do problema s vlagom i plijesni. Važno je odabrati pravu vrstu gipsanih ploča za svaku prostoriju prema njenim specifičnim uvjetima.

Neizbježna greška je i nedovoljna priprema podloge . Gipsane ploče moraju biti postavljene na stabilnu i ravnu površinu. Ako su zidovi ili plafoni neravni, rezultat neće biti estetski ili funkcionalno zadovoljavajući.

Zaključno, nedovoljna izolacija i brtvljenje mogu dovesti do gubitaka energije i slabe zvučne izolacije. U radu sa gipsanim pločama važno je obratiti pažnju na odgovarajuću izolaciju, posebno kada su u pitanju zidovi ili plafoni koji odvajaju dnevne sobe od spoljašnjih ili bučnih prostora.

Savjet: Prilikom odabira majstora, fokusirajte se na reference i iskustvo koje ima u postavljanju određenih vrsta suhozida. Pitajte o prethodnim projektima i ne ustručavajte se zatražiti uzorke njegovog rada.

Princip polaganja gipsanih ploča sastoji se od pričvršćivanja gipsanih ploča na noseću konstrukciju, koju uvijek morate unaprijed pripremiti. Minimalna udaljenost gipsane ploče od čvrstog zida - na primjer strop je 8 cm. Dakle, morate uzeti u obzir da će gipsane ploče smanjiti vaš prostor.

Izračunaj cenu građevinskih radova

Gipsani zid je građevinski materijal od gipsa i obložen papirom koji se koristi za izradu unutrašnjih zidova i plafona. Popularan je zbog svoje lakoće, lakog rukovanja i brzog sklapanja. Postoje različite vrste suhozida, uključujući standardne, vatrostalne, impregnirane (otporne na vlagu) i akustične , koje se biraju prema specifičnim potrebama projekta.

Na cijenu radova od gipsanih ploča utiče nekoliko faktora. Jedan od glavnih faktora je vrsta i kvaliteta upotrijebljenih materijala. Standardne gipsane ploče su najjeftinije, sa prosječnom cijenom od oko (240-480 дин) 2-4 € po kvadratnom metru . Vatrootporne i impregnirane ploče su skuplje, čija se cijena kreće između 4-8 eura po kvadratu, dok specijalne akustične ploče mogu koštati i do 10-15 eura po kvadratu.

Složenost projekta i zahtjevi dizajna također značajno utiču na cijenu. Jednostavni ravni zidovi i stropovi su jeftiniji za ugradnju, dok složeni arhitektonski elementi kao što su lukovi, niše ili stropovi na više nivoa zahtijevaju više vremena i posebne vještine. Cijena za ovako zahtjevne instalacije može biti i do 20-40% viša u odnosu na standardne aplikacije.

Priprema podloge i ugradnja metalnih profila važni su dijelovi gipskartonskih radova. Nepravilnosti i nedostaci u podlozi mogu povećati troškove pripreme. Upotreba visokokvalitetnih metalnih profila ključna je za stabilnost i izdržljivost konstrukcije. Cena metalnih profila je oko 360-600 дин (3-5€ po metru), u zavisnosti od vrste i kvaliteta.

Drugi važan faktor je radna snaga. Troškovi rada zavise od regije i iskustva radnika. Plate su obično veće u urbanim sredinama, što se odražava na ukupne troškove. Prosečna cena gipskartonskih radova, uključujući i montažu, je oko 1200 - 2400 дин/m² (10-20 evra po metru kvadratnom), dok kod luksuznijih projekata ili u teškim uslovima troškovi mogu da porastu i do 3600-4800 дин/m² (30-40 evra po kvadratu).

Izračunaj cenu građevinskih radova

Lokacija projekta je još jedan važan faktor koji utječe na cijenu. Cijene usluga mogu varirati ovisno o regiji, pri čemu urbana područja obično imaju veće troškove zbog viših troškova života i najma. Istraživanja pokazuju da cijene suhozidnih radova u urbanim sredinama mogu biti i do 20-30% više u odnosu na ruralna područja.

Upotreba i održavanje specijalnih alata i tehnika također povećavaju troškove. Moderne tehnologije i alati koji poboljšavaju tačnost i efikasnost mogu biti skupi, što se odražava na ukupnu cijenu. Redovno održavanje i zamjena istrošenih dijelova neophodni su za kvalitetan i siguran rad.

Statistike pokazuju da potražnja za gips-kartonskim radovima raste, posebno u kontekstu građevinskih i renovacionih radova. Prema procjenama, očekuje se da će tržište usluga suhozida rasti za otprilike 5-6% godišnje u narednih pet godina, zahvaljujući povećanju građevinskih aktivnosti i modernizaciji enterijera.

Rezanje suhozida je ključni dio procesa koji zahtijeva preciznost i iskustvo. Ispravno mjerenje i sečenje su od suštinskog značaja za postizanje savršenog rezultata, čime se smanjuje rasipanje materijala i povećava efikasnost rada. Korištenje pravih tehnika i alata ključno je za minimiziranje prašine i zagađenja u radnom okruženju.

Izračunaj cenu građevinskih radova

Postupak rada sa gipsanim pločama:

  1. Planiranje i priprema: Prvi korak je pažljivo planiranje i priprema. Važno je precizno izmjeriti prostor i planirati raspored suhozida. Prilikom pripreme podloge potrebno je provjeriti da li je površina ravna i čista, te izjednačiti sve neravnine. Prije postavljanja gipsanih ploča važno je pripremiti podlogu, koja treba biti ravna, suha i bez pukotina. Preporučuje se nanošenje izravnavajuće žbuke na neravne površine.
  2. Montaža noseće konstrukcije: Nosiva konstrukcija za gipsane ploče obično se sastoji od metalnih profila koji se pričvršćuju na zidove, plafon ili pod pomoću tiplova i vijaka. Razmak između profila ovisi o vrsti gipsanih ploča i o potrebnoj nosivosti konstrukcije.
  3. Pričvršćivanje gipsanih ploča: Gipsane ploče se pričvršćuju na noseću konstrukciju vijcima. Tokom montaže, važno je osigurati da su ploče pravilno poravnate i da između njih nema praznina.
  4. Zaptivanje fuga: Spojevi između gipsanih ploča se popunjavaju zaptivačem koji se nakon stvrdnjavanja brusi. Površina se tako priprema za završnu obradu, kao što je farbanje ili tapetiranje.
  5. Bojenje: Nakon fugiranja i brušenja fuga, zidovi i plafoni od gips kartona se farbaju bojom po želji.

Važni savjeti:

  • Prilikom odabira gipsane ploče važno je uzeti u obzir vrstu prostorije u kojoj će se koristiti i njena svojstva, kao što su otpornost na vatru, otpornost na vlagu i zvučnu izolaciju.
  • Prije postavljanja gipsanih ploča važno je isključiti struju i vodu u prostoru.
  • Prilikom rada s gipsanim pločama važno je koristiti zaštitnu opremu kao što su rukavice, naočale i respirator.
  • Slijedite upute proizvođača za ugradnju i održavanje suhozida.

Prednosti gipsanih ploča:

  • Brza i laka montaža
  • Univerzalna upotreba
  • Mala težina
  • Dobra toplotna i zvučna izolacija
  • Otpornost na vatru
  • Otpornost na vlagu (ovisno o vrsti gipsane ploče)
  • Mogućnost različitih površinskih tretmana

Nedostaci gipsanih ploča:

  • Manja čvrstoća u odnosu na zidove od cigle ili betona
  • Osjetljivost na oštećenja od vode (ovisno o vrsti gipsane ploče)
  • Naknadna obrada fuga i površine

Važni savjeti:

  • Prilikom odabira gipsane ploče važno je uzeti u obzir vrstu prostorije u kojoj će se koristiti i njena svojstva, kao što su otpornost na vatru, otpornost na vlagu i zvučnu izolaciju.
  • Prije postavljanja gipsanih ploča važno je isključiti dovod struje

Vrste gipsanih ploča i prikladne građevinske prakse

Sistemi gipsanih ploča dijele se na različite tipove prema svojim svojstvima i namjeni. Najčešće vrste gipsanih ploča su:

Po tipu jezgra:

  • Gipsane ploče sa jezgrom od gipsa: Ove ploče su najčešći tip i koriste se za zidove, stropove i pregrade. Lagani su, izdržljivi i laki za rad.
  • Gipsane ploče sa jezgrom od vlakana: Ove ploče su jače i otpornije na vlagu od gipsanih ploča sa jezgrom. Pogodni su za vlažne prostore kao što su kupatila i kuhinje.
  • Gipsane ploče sa vatrootpornim jezgrom: Ove ploče su otporne na vatru i koriste se na mjestima gdje je potrebna povećana zaštita od požara.
  • Gipsane ploče sa akustičnom jezgrom: Ove ploče su pogodne za mesta gde je zvučna izolacija važna, kao što su kancelarije, studiji za snimanje i bioskopi.

Prema završnoj obradi površine:

  • Gipsane ploče sa papirnom površinom: Ove ploče su pogodne za farbanje i lepljenje tapeta.
  • Gipsane ploče sa prethodno obojenom površinom: Ove ploče su već obojene bojom i nije potrebna daljnja obrada.
  • Gipsane ploče sa vodoodbojnom površinom: Ove ploče su pogodne za vlažne prostore.
  • Gipsane ploče sa impregniranom površinom: Ove ploče su otporne na plijesan i bakterije.

Izračunaj cenu građevinskih radova

Procedure izgradnje:

Ugradnja gipsanih ploča sastoji se od sljedećih koraka:

  1. Priprema: Prije montaže važno je pripremiti podlogu koja treba da bude ravna, suva i bez pukotina. Preporučuje se nanošenje izravnavajuće žbuke na neravne površine.
  2. Montaža noseće konstrukcije: Nosiva konstrukcija za gipsane ploče obično se sastoji od metalnih profila koji se pričvršćuju na zidove, plafon ili pod pomoću tiplova i vijaka. Razmak između profila ovisi o vrsti gipsanih ploča i o potrebnoj nosivosti konstrukcije.
  3. Pričvršćivanje gipsanih ploča: Gipsane ploče se pričvršćuju na noseću konstrukciju vijcima. Tokom montaže, važno je osigurati da su ploče pravilno poravnate i da između njih nema praznina.
  4. Zaptivanje fuga: Spojevi između gipsanih ploča se popunjavaju zaptivačem koji se nakon stvrdnjavanja brusi.
  5. Bojenje: Nakon fugiranja i brušenja fuga, zidovi i plafoni od gips kartona se farbaju bojom po želji.

Osim ovih osnovnih koraka, postoje razne posebne tehnike i procedure koje se koriste prilikom ugradnje suhozida. na primjer:

  • Ugradnja gipsanih ploča na zaobljene zidove: Za ugradnju gipsanih ploča na zaobljene zidove koriste se posebni profili i tehnike.
  • Ugradnja spuštenih plafona: Spušteni plafoni se postavljaju od gipsanih ploča za različite namene, kao što su pokrivanje razvodnih vodova ili smanjenje visine prostorije.
  • Montaža pregrada: Pregrade od gipsanih ploča su lagane i brzo se postavljaju, zbog čega su popularan izbor za podjelu prostora.

Montaža:

  • Sidrenje profila: Montirajte profilne šine (UW) na zidove i plafon pomoću tipli i vijaka. Obratite pažnju na precizno poštovanje dimenzija i ravnosti.
  • Montaža samostojećih profila: Montirajte stojeće profile (CW) u šine i međusobno ih spojite pomoću obujmice i poprečnih nosača. Obratite pažnju na pravilan razmak između profila, ovisno o vrsti konstrukcije i debljini gipsanih ploča.
  • Izolacija: Umetnite izolacijski materijal, kao što je mineralna vuna, u šupljine u strukturi. Izolacija će poboljšati toplinsku izolaciju i akustička svojstva konstrukcije.
  • Montaža gipsanih ploča: Pričvrstite gipsane ploče na profile vijcima. Uvjerite se da su vijci ugrađeni u površinu ploča i da između ploča nema praznina.
  • Spojne ploče: Spojevi između gips kartonskih ploča obloženi armaturnom trakom i zaptivačem. To rezultira glatkom i čvrstom površinom.

Važno:

  • Slijedite upute proizvođača gipsanih ploča i profila.
  • Radite precizno i obratite pažnju na ravnost konstrukcije.
  • Koristite kvalitetne materijale i alate.
  • Pridržavajte se sigurnosnih propisa pri radu sa električnom energijom.
  • Ako niste sigurni u instalaciju, kontaktirajte stručnjaka.

Savjeti:

  • Za lakše sastavljanje možete koristiti laserski nivo.
  • Za rezanje suhozida koristite poseban nož za suhozid.
  • Prije brtvljenja spojeva između ploča, izbrusiti ih brusnim papirom.
  • Za završnu obradu površine možete koristiti boju ili tapete.

Slijedeći ove upute i savjete, postići ćete profesionalne rezultate prilikom postavljanja suhozida, a vaš dom će izgledati lijepo i uredno.

Pokrivanje zidnog WC-a gipsanom konstrukcijom

Pokrivanje zidnog WC-a konstrukcijom od gipsanih ploča odličan je način da sakrijete rezervoar i cijevi i istovremeno date kupaonici elegantan i moderan izgled. To je relativno jednostavan posao s kojim se može nositi čak i vješt majstor.

Materijali i alati:

  • Gipsane ploče (debljine 12,5 mm)
  • CD i UW profili (dimenzije prema veličini haube)
  • Materijali za povezivanje (šrafovi, tiple, obujmice)
  • Git za gipsane ploče
  • Traka za ojačanje
  • Brusni papir
  • Alati (odvijač, bušilica, libela, mjerna traka, nož za suhozid)

Procedura:

  1. Planiranje i priprema:
    • Izmjerite dimenzije zidnog toaleta i rezervoara. Na osnovu ovih dimenzija dizajnirajte dimenzije haube. Nacrtajte tlocrt i crteže.
    • Odaberite sistem profila koji odgovara datoj veličini oluka.
    • Pobrinite se da imate dovoljno materijala (gips ploče, profili, spojni materijali).
    • Prije montaže uklonite sve predmete koji bi vas mogli ometati s mjesta montaže. Radni prostor treba da bude čist i suv.
  2. Montaža profilne konstrukcije:
    • Montirajte UW profil šine na zid iznad zidnog WC-a pomoću tipli i vijaka. Obratite pažnju na tačno poštovanje ravnosti.
    • Montirajte vertikalne CD profile u profil šine i spojite ih jedan s drugim pomoću kopče. Obratite pažnju na ispravan razmak između profila u zavisnosti od veličine kapi.
    • Montirajte još jedan UW profil šine na donji rub profilne konstrukcije.
  3. Ugradnja gipsanih ploča:
    • Pričvrstite gipsanu ploču na profilnu konstrukciju vijcima. Uvjerite se da su vijci ugrađeni u površinu ploča i da između ploča nema praznina.
    • Zalijepite traku za ojačanje na uglove i spojeve između dasaka.
  4. Zaptivanje i brušenje:
    • Zabrtvite fuge između gipsanih ploča i uglova gipsanim kitom.
    • Nakon što se kit osuši, površinu oluka izbrusite brusnim papirom.
  5. Završetak:
    • Možete obojiti haubu ili je zalijepiti tapetama po svom ukusu.
    • Na donji dio haube možete montirati pokrivnu traku.

Dvoslojni gips karton: kada i zašto ga koristiti?

Dvoslojna gips-kartonska ploča je tehnika montaže gipsanih ploča u kojoj se dva sloja gipsanih ploča montiraju na noseću konstrukciju. Između slojeva ploča može postojati zračni razmak ili izolacija. Dvoslojna konstrukcija se koristi u raznim slučajevima kada je potrebno postići:

Povećana zvučna izolacija: Dvoslojna konstrukcija sa izolacijom između slojeva ploča može značajno smanjiti prodor buke u prostoriju. Ovo je važno na mjestima gdje je potrebna tišina, kao što su spavaće sobe, kancelarije, studiji za snimanje i bioskopi.

Bolja toplinska izolacija: Dvoslojna konstrukcija sa izolacijom između slojeva ploča može poboljšati toplinsku izolaciju prostorije. To znači da se prostorija zimi sporije hladi, a ljeti sporije pregrijava. To dovodi do uštede energije za grijanje i klimatizaciju.

Povećana otpornost na vatru: Dvoslojna konstrukcija sa vatrootpornim gipsanim pločama i izolacijom može povećati otpornost prostorije na vatru. Ovo je važno na mjestima gdje je potrebna povećana zaštita od požara, kao što su stepeništa, evakuacijski putevi i stambene zgrade.

Snažna i stabilna konstrukcija: Konstrukcija s dvostrukom ljuskom je jača i stabilnija od konstrukcije s jednom ljuskom. Ovo je važno na mjestima gdje se očekuju velika opterećenja, kao što su zidovi s teškim policama ili zavjesama.

Estetski efekat: Dvoslojna konstrukcija vam omogućava da kreirate različite estetske efekte, kao što su ugradna svetla, niše i reljefi.

Kada se dvoslojne gipsane ploče ne preporučuju:

  • U malim prostorijama gdje je svaki centimetar prostora važan.
  • Na mjestima sa niskom vlažnošću, gdje nije potrebna toplinska izolacija.
  • Na mjestima sa niskim budžetom, jer je dvoslojna konstrukcija skuplja od jednoslojne.

Ugradnja atipične gips kartonske završne obrade na prozore za zavjesu ili LED traku

Netipična završna obrada gipsanih ploča u blizini prozora koristi se kada se želi stvoriti estetski ugodan i funkcionalan detalj oko prozora koji omogućava ugradnju zavjese ili LED trake. Postoji nekoliko načina da se to uradi, a evo dva uobičajena pristupa:

1. Završna obrada gipsanim profilom:

  • Materijal:
    1. Profili od gipsanih ploča (UW i CW)
    2. Gipsane ploče
    3. Gips za gipsane ploče
    4. Vijci
    5. Dowels
    6. Papirna traka
  • Procedura:
    1. Montirajte UW profil oko prozora na način da stvori željeni oblik završetka.
    2. Na UW profil montirajte CW profile u potrebnim intervalima.
    3. Pričvrstite gips ploče na CW profile tako da formiraju željeni završni oblik.
    4. Fuge između gips-kartonskih ploča premazati i izbrusiti.
    5. Nanesite završnu površinsku obradu (farbanje, tapetiranje) na zid i završnu obradu.
    6. Za završetak montirajte šipku na zavjesu ili profil za LED traku.

2. Završetak pomoću gips kartonske kutije:

  • Materijal:
    1. Gipsane ploče
    2. Git za gipsane ploče
    3. Vijci
    4. Dowels
    5. Papirna traka
  • Procedura:
    1. Izrežite dijelove od gipsane ploče kako biste stvorili željeni oblik kutije.
    2. Spojite dijelove kutije vijcima i zaptivačem.
    3. Zabrtvite i izbrusite spojeve između dijelova kutije.
    4. Nanesite završnu završnu obradu (farbanje, tapetiranje) na zid i kutiju.
    5. U kutiju montirajte garnišnu ili profil za LED traku.

Važni savjeti:

  • Prije ugradnje razmislite o željenom obliku završne obrade i izmjerite dimenzije prozora.
  • Prilikom rezanja gipsanih ploča koristite oštar nož i ravnalo.
  • Prilikom montaže profila i ploča vodite računa da svi spojevi budu čvrsti i ravni.
  • Pustite da se zaptivač potpuno osuši prije nanošenja završne obrade.
  • Prilikom montaže trake na zavjesu ili profil za LED traku obratite pažnju na upute proizvođača.

Prednosti atipičnog prekida:

  • Estetski ugodan detalj
  • Mogućnost montaže zavjese ili LED trake
  • Prikrivanje nejednakosti i nedostataka
  • Mogućnost izrade različitih oblika i dizajna

Nedostaci atipičnog prekida:

  • Komplikovanija montaža nego kod normalnog završetka
  • Veća cijena materijala
  • Smanjenje korisne površine prostorije

Zaključak: Gipsani zid je moderan građevinski materijal koji nudi široku primenu u raznim građevinskim radovima. Zahvaljujući svojim karakteristikama i jednostavnosti montaže, popularan je izbor i za kućne majstore i za profesionalne graditelje. Praćenjem pravih procedura i upotrebom kvalitetnih materijala možete postići profesionalne rezultate i stvoriti estetski i funkcionalan prostor.

Izračunaj cenu građevinskih radova

Chyba

close